Facebook

Historia

Historia majątku i wsi Lisewo ( wg Tomasz Jaskulski Historia Skulska i okolic do 1945 r.)

 

Lisewo miało własny kościół parafialny. Nie wiadomo kto go ufundował . Być może był to Jakub Warzymowski , syn Mikołaja z Warzymowa, właściciela Lisewa. Uposażenie parafii stanowił obszerny plac z przyległymi ogrodami oraz drugi plac dla szkoły, naprzeciwko pierwszego przy cmentarzu. Ponadto w skład uposażenia, wchodził plac dla karczmy przy drodze wiodącej ze wsi do dworu pańskiego. Plebania posiadała trzy włóki gruntu ornego . Pleban pobierał dziesięcinę snopową ze wszystkich ról folwarcznych i z dwóch włók sołtysich. Od 1515 r. właścicielem Lisewa został Mikołaj Tomicki. Po jego śmierci przeszło na jego syna Jana, kasztelana gnieźnieńskiego, który został luteranem. Rodzina Tomickich należała do znacznych propagatorów protestantyzmu w Wielkopolsce. W związku z tym , kolejni właściciele Lisewa, nie przywiązywali wagi do stanu kościoła Lisewskiego. Około 1611 r. Lisewo było w posiadaniu Andrzeja Tomickiego.Dopiero on kazał rozebrać murowany kościół, który był zdewastowany, a na jego miejscu postawił nowy drewniany kościół pod wezwaniem Marii Magdaleny. Odbyta 7 lipca 1811 r. wizytacja, określa ów kościół raczej jako kaplicę a nie kościół parafialny, gdyż akta metrykalne prowadzone były w Skulsku. Na początku XIX w. , kościół był w stanie ruiny i musiał zostać rozebrany. Konsystorz gnieźnieński zniósł parafię Lisewską i włączył ją do skulskiej.  Na miejscu, gdzie znajdował się kościół właściciel Lukasz Dzięcielski  wystawił duży, murowany spichrz z basztą frontową w formie wieży. ( liczono na to, że parafia zostania reaktywna, jednak tak się nie stało) Spichrz pełnił swoją rolę przed ponad 100 lat, natomiast grunty Kościelne złączono z dworskimi. Cmentarz obsadzono drzewami, krzewami, opasano wałem  co trwało do czasu nabycia dóbr przez Edmunda Przyłubskiego, który ok. 1860 roku kazał cmentarz zniwelować.  

Żoną Władysława Przyłubskiego była Celina Wenserka urodzona w 1845 roku w Zakrzewie w wielkim Księstwie Poznańskim, córka Albina i Ludwiki hr. Wensarskich. Zmarła w Lisewie w roku 1912.

Maria Emilia Leszczyńska Mittelstaedt

Historia-Lisewa

Przyszła na świat 1 lipca 1895 r. w Ruszczy ,parafii Sulisławiec. Jej matką była Celina z Grabskich, a ojcem Kazimierz Leszczyński herbu Adwaniec (Abdank).Lata dziecięce Maria spędziła w Wojniczu. Po okresie domowej edukacji matka umieściła Marię na pensji Tekli i Anieli Suszczyńskch w Poznaniu. Świadectwo dojrzałości uzyskała w 1912 r. Przez kolejne dwa lata studiowała w

więcej →

Celina z Węsierskich Przyłubska

ksiega-pokolea

Celina vel Cecylia z Węsierskich Przyłubska urodziła się w 1844 r. w Zakrzewie w Wielkim Księstwie Poznańskim. Ojcem Celiny jest Albin hr.Węsierski h. Belina , matką Ludwika hr.Kwilecka z Kwilcza h. Śreniawa. Celina miała cztery siostry : Emilia Moszczeńska ,Wanda Grabska , Laura Eleonora Moszczeńska i Józefa Brzeska oraz brata Zbigniew Zygmunt Antoni hr. Węsierski-Kwilecki.

więcej →

Historia Lisewa (wg historii Skulska i okolic do 1945r. – Tomasz Jaskulski)

ksiega-pokolea

Wieś Lisewo , dawniej też zwane Lissewo , Lissowo miała własny kościół parafialny. Nie wiadomo kto go ufundował. Możliwe, że był to Jakub Warzymowski, syn Mikołaja z Warzymowa, właściciel Lisewa.Uposażenie parafii stanowił obszerny plac z przyległymi ogrodami oraz drugi plac dla szkoły, naprzeciwko pierwszego przy cmentarzu. Ponadto w skład uposażenia wchodził plac dla karczmarza przy

więcej →