Facebook

Ślesin

Niewielkie miasteczko turystyczne – to właśnie można powiedzieć o Ślesinie, położonym we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim. W najbliższej okolicy Ślesina rozciągają się zadbane wsie, zagubione wśród przyciągających oko szachownic pól i kwiecistych łąk. Miasteczko jest doskonałym miejscem dla wszystkich kochających sporty wodne.

Trochę historii…

Pierwsza wzmianka o Ślesinie pochodzi z 1231 roku i pochodzi z dokumentu, w którym książę Konrad Mazowiecki oddał Sleszno (wówczas wieś) biskupom poznańskim. Była to spłata zaciągniętego przez niego u duchownych długu. Miastem Ślesin stał się w 1358 roku za króla Kazimierza Wielkiego. W czasach rozbiorów doszło do sekularyzacji miasta, które rozwijało się za sprawą handlu. W samym mieście oraz okolicach można odnaleźć pamiątki historii. Wizytówką miejscowości jest łuk triumfalny zgodnie z lokalną tradycją związany z osobą Napoleona Bonaparte. Na uwagę zasługuje kościół parafialny p.w. św. Mikołaja, gdzie można obejrzeć kamienne, romańskie kropielnice. Jeziora Ślesińskie i Mikorzyńskie otacza zaś tajemnicza aura, która krystalizuje się w formie legend.

…i trochę rozrywki

Każdego roku odbywa się w tym regionie wiele różnego rodzaju eventów. Bardzo dużą popularnością cieszą się imprezy sportowe, jak Motorowodne Mistrzostwa Polski, Garmin Iron Triathlon, regaty żeglarskie oraz spływy kajakowe. Ponadto można wziąć udział w organizowanych co roku regionalnych i ponadregionalnych zawodach wędkarskich. Miłośnikom sportów wodnych sprzyja infrastruktura. W Ślesinie bowiem znajduje się nowoczesna Przystań Wodna, do której przylega ścieżka rowerowa oraz bulwar, zaś marina leży na szlaku wodnym Bydgoszcz-Konin. Nieopodal mariny mieści się park linowy, paintball, a także duży plac zabaw i siłownia zewnętrzna oraz skatepark.