Facebook

Licheń

Wśród wielu okolicznych atrakcji, które proponujemy naszym Gościom, najbliżej znajduje się Licheń. Jest to jedno z największych polskich sanktuariów maryjnych oraz najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.Historia

Sama miejscowość istniała od epoki kamiennej, ponieważ była częścią handlowego szlaku bursztynowego. Legenda głosi, że w tamtych czasach stała tam świątynia pogańska ku czci boga Licha. Ponoć od jego imienia powstała nazwa miejscowości.

Historia bazyliki licheńskiej jest znacznie młodsza i sięga XIX wieku. Wtedy to Mikołaj Sikatka – tamtejszy pasterz, podczas modlitwy przed obrazem Matki Bożej, powieszonym na drzewie, doznał kilka objawień Maryi. Prosiła Ona między innymi o przeniesienie obrazu w bardziej godne miejsce.

Te wydarzenia były początkiem ciągu wydarzeń, które doprowadziły w końcu do powstania dzisiejszego Sanktuarium.Co warto zobaczyć?

Oczywiście centrum Lichenia stanowi największy obiekt sakralny w Polsce – bazylika, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej. W kościele warto zwrócić szczególną uwagę na organy. Są one największe w Polsce, posiadają aż 157 realnych głosów. Składają się one z pięciu części, rozmieszczonych w emporach świątyni.

Wokół kościoła rozciąga się ogromny obszar, naznaczony zielenią, różnymi kapliczkami czy figurami. W szczególnym miejscu znajduje się Golgota – kamieniste wzniesienie, przypominające drogę krzyżową Jezusa.

Odwiedzając Licheń, warto zobaczyć także między innymi pomnik Jana Pawła II, Dzwony Józefa, Piotra i Pawła, kościół świętej Doroty czy Ściany Pamięci Narodowej. W jednej z licheńskich kapliczek umieszczono głaz z lasu Grąblińskiego, na którym, według legendy, widać wypalone odciski stóp Matki Bożej.